Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Haziran 2022 Cumartesi günü (Bugün) toplu açılış töreni için Van'a bizzat geleceği yaklaşık bir hafta önce kamuoyuna duyurulmuştu.

Bu duyurunun ardından aylardır varlığından bihaber olduğumuz tüm kurum ve kuruluşların yöneticileri, ilçe belediye başkanları ve milletvekilleri kolları sıvadı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Van’daki geçiş güzergâhı olan yollarda ve civar bölgelerinde hummalı bir çalışma başlatıldı. 


Doğrusunu söylemek gerekirse Van, Van olalı bu kadar kısa sürede bu kadar hızlı bir hizmet görmemişti. Bozuk olan yollar düzeltilip, aylardır inşaat köşelerinde duran kum yığınları bir anda kaldırılmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl Van’ın gündemine gelerek çok konuşulan ve çalışmaları 6 ayda bitmeyen Maraş Caddesi’nde 2 günde şaşılacak şekilde yenilenme gerçekleşti. Sayın Cumhurbaşkanı’nın muhtemel geçiş güzergâhlarında bozuk kaldırımlar onarılıp, Caddeler ve sokaklar bal dök yala kıvamına geldi.


Yapılan bu çalışmalardan ötürü tüm kurum ve kuruluşların vermiş olduğu emeklerden dolayı kutlamakla birlikte, bu kurum ve kuruluş yöneticilerine, tüm ilçe belediye başkanlarına ve Van’ı sadece herhangi bir bakan ziyaretinde ya da bu tür üst düzey bürokratların ziyaretlerinde görmeye gelen saygıdeğer milletvekillerine yaptıkları ayıbın farkına varmalarına dikkat çekmek istiyoruz.


Yapılan ayıp şu ki; yıllardır halkın umudu olan ve büyük bir umutla oylarını veren insanların umutlarını hiçe sayarak bulundukları koltuğu boş yere doldurup hiçbir hizmet yapmadan, hiçbir vatandaşın halini hatırını sormadan, sıkıntısını çözemeden ölü taklidi yapmaları. Ve yine kendilerini o makama layık gören devlet adamını “biz memlekete hizmet veriyoruz” diye kandırıp, göz boyamaya çalışmalarıdır. Şimdi o devlet adamı (Cumhurbaşkanı) Van’a geliyor ve kendi gözleriyle hiçbir şey yapmadığınızı görecek olması korkusuyla günler öncesinden Van’ın gözle görünür tüm sorunlarını halletmeye çalıştınız. Demek ki bu hizmetler isterseniz yapabiliyormuşsunuz. Demek ki yapabilecek imkânınız ve donanımınız da varmış. Bulunduğunuz konum itibariyle yaptıklarınız kadar yapamadıklarınızdan da sorumlusunuz. Vallahi sizi Cumhurbaşkanı’na şikâyet edeceğiz! 

İpekyolu’nda “Kamu İhale Kanunu ve Devlet İhale Kanunu” eğitim semineri İpekyolu’nda “Kamu İhale Kanunu ve Devlet İhale Kanunu” eğitim semineri


Sayın Cumhurbaşkanım…
- Van halkı eski Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’den Vallahi şikâyetçiydi… Van’a hiçbir şey yapmadı.
- Van halkı sizin güvenip memleketi teslim ettiğiniz milletvekillerinden de Vallahi şikâyetçidir.
- Van halkı kör düğüm haline gelen çevre yolunun bir türlü bitmemesinden de şikâyetçidir.
- Van halkı Van’a yeteri kadar verilmeyen uçak seferlerinden ve bilet fiyatlarından ve Ekstra uçak seferi istemeyen havalimanı müdüründen de şikâyetçidir.
- Van halkı düzensiz göçmenlerin kaçak girişlerinin pasaportlu girişten çok daha kolay olduğu bir kent olmasından da şikâyetçidir. 
- Van halkı imar probleminin yıllardır yaşanmasıyla birlikte, 18. madde uygulamasıyla mağduriyetin yaşanmasından da şikâyetçidir.
- Bir ailenin en temel ihtiyacı sudur. Van halkı hiçbir tebligat yapılmadan bilinçli ve sistematik bir şekilde binlerce insanın suyunun kesilmesi, 30 bin haneye icra gönderilmesinden dolayı dönemin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ve VASKİ Genel Müdürü’nden şikâyetçidir. 
- Van halkı, İran ile hiçbir sınır bağlantısı olmayan Erzurum’daki İran Konsolosluğunun Van’a gelmemesinden ve bu sorunu size iletmeyen milletvekillerinden de şikâyetçidir.
- Van’ın ticaret hacmi ve sınır ticareti göz önünde bulundurularak, devlet bankalarının bölge müdürlüklerinin Van’da olmayışından ve yine bunu size bildirmeyen bürokratlardan şikâyetçidir.
Sayın Cumhurbaşkanım, Van Halkı gördü ki sizin gelmenize iki gün kala tüm sorunlar Van’da halledilebiliyormuş. Sizden ricamız gözünüzü ve elinizi bu memleketten çekmeyin. Tüm bu sorunların hesabını soracağınızdan hiç şüphemiz yoktur.