Gazeteci Emre An yazdığı köşe yazısında İpekyolu Belediyesi'ne alınan 5 ay süreli 45 geçici beden işçisinin asil ve yedek listelerinin yayınlanmamasını eleştirerek, "Haktan, hukuktan ve şeffaflıktan bahsettiğiniz gibi sözünüzün eriyseniz, asil ve yedek listeleri basın ve kamuoyu ile paylaşın ki; herkes sizin ne kadar hakkı, hukuku ve şeffaflığı önemsediğinizi görsün" ifadelerine yer verdi. İşte o köşe yazısı...

İpekyolu Belediyesi 20 Aralık 2021 tarihinde 5 ay süreyle çalıştırılacak 45 geçici erkek işçi alımı için ilana çıkmış, yapılan başvurular sonucunda 25 Aralık 2021 tarihinde noter huzurunda kura çekimi yapmıştı.

Yapılan kura sonucunda 180 adayın isimleri belli olmuş ve kamuoyu ile paylaşılmıştı. 180 aday 31 Aralık 2021 tarihinde yapılan mülakatlara katılmıştı. En geç 15 gün içerisinde açıklanması öngörülen mülakat sonuçları tam 62 gün sonra açıklandı.

Yapılacak olan alımlar ile ilgili adaylara sürecin ne kadar süreceği veya ne zaman neticeleneceği, hangi aşamada olduğu ile ilgili her hangi bir bilgi verilmeyip 62 gün boyunca sebebi belirtilmeden adaylar bekletildi.

Şimdi sorum şu;

31 Aralık 2021 tarihinde yapılan mülakatlar sonrasında, mülakat sonuçlarının açıklanması neden 62 gün sürdü?

Adaylara mülakat sonuçlarının açıklanma tarihine ilişkin herhangi bir bilgi neden verilmedi veya sonuçların açıklanmasının bu kadar uzun süreceği neden belirtilmedi?

Süreç ile ilgili bilgi almak isteyerek belediye ile iletişime geçen adaylara neden süreç ile ilgili bilgi verilmedi, gizli tutuldu?

Bazı duyumlara göre sürecin güvenlik soruşturması nedeniyle uzadığı belirtilmişti. Eğer böyle bir durum söz konusu ise güvenlik soruşturması mülakat sonuçlarına göre asil ve yedek listeler oluşturulduktan sonra yapılması daha doğru olmaz mıydı?

Gelelim sonuçlara;

Sonuçlar belediyenin internet sitesi üzerinden elektronik sorgulama sistemi ile öğrenilebiliyor. İşe kimler alındı, kimler alınmadı, kurada ismi çıkanlar ile işe alınanların isimleri uyuşuyor mu? Belli değil.

İpekyolu’nda dördüncü kadın spor merkezi hizmete açıldı İpekyolu’nda dördüncü kadın spor merkezi hizmete açıldı

Madem ki şeffaf bir belediyecilik yaptığınızı savunuyorsunuz. İşe alınmaya hak kazanan asil ve yedek isim listelerini şeffaf bir şekilde neden basın ve kamuoyu ile paylaşmadınız?

Yoksa bir usulsüzlük mü yaptınız listeleri gizli tutuyorsunuz.

Ya da size farklı bir yerden farklı bir liste mi verildi de isim listesi açıklamaktan çekiniyorsunuz?

Yoksa sürecin bu kadar uzamasının sebebi liste savaşı mı?

Haktan, hukuktan ve şeffaflıktan bahsettiğiniz gibi sözünüzün eriyseniz, asil ve yedek listeleri basın ve kamuoyu ile paylaşın ki; herkes sizin ne kadar hakkı, hukuku ve şeffaflığı önemsediğinizi görsün.