Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yatırımcıya çok önemli mesajlar verdi. Memiş, dolardan uzak durma çağrısında bulunurken ekranlardaki rakamlara inanarak altın düştü diyenleri de uyardı.

29 Eylül 2022 gram altın  978,94, çeyrek altın 1.642, cumhuriyet altını 6.536 liradan alıcı bulurken, Dolar 18.54, Euro da 17.98 liradan işlem görüyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Ahaber'de altın fiyatları, dolar ve brent petrol fiyatlarına ilişkin kritik açıklamalarda bulundu: 

Altın düştü, dolar tarihi rekor kırdı! Altın düştü, dolar tarihi rekor kırdı!

"Dolardan uzak durun"

Ben dolardan uzak durmayı tercih ettiğimden dolayı tüm diğer enstrümanları ucuz buluyorum. Doların karşısındaki diğer enstrümanlar daha avantajlı. Euro doların altında kaldı. Euro dolara karşı ucuz kalmaya devam diyor. 

Bir kağıt paraya yatırım yapacaksam bunun adı dolar değil, euro ve sterlindir benim nazarımda. Dolardan uzak durmakta fayda var.

Brent petrol 90 doların aşağısını kırdı. Petrol fiyatlarının gerilemesi iyi ancak dolar kuru yüksek diye pompa fiyatlarına yansımıyor. Ben gerilemenin devam edeceğini tahmin etmiyorum. Yılın son çeyreğinde petrol fiyatlarında yeniden 130-140 dolarları görebiliriz. 

Ekim ayı uyarı

Bir haftalık süreç içinde yatırımcılar kararını vermeli. KKM'de param var, boşa çıktı dolar alayım mı? Hayır. Şöyle bir hamle yapabilirsiniz, elimde TL var. Ben TL'yi altına çevirip KKM'den faiz getirisini alabilirim. Aradaki getiriyi cebime koyarım. Altın gramı yükselince aradaki farklı alacağımdan zararım olmuyor. KKM'de TL'de duranlar, eline yeni TL geçenler bu hamleleri değerlendirebilir.

Zirvedeki mi dipteki mi?

Dolara sıcak bakmıyorum. Dolar 20 yılın zirvesinde, euro 20 yılın dip seviyesinde. Zirvedekini mi satın alırsın, diptekini mi satın alırsın?

Buna karar vermeniz lazım. Ben alırım altınımı, KKM'ye koyarım, aylık getirimi alırım, altınım zaten altın olarak duruyor. Haliyle kaybım olmayacak."