Saadet Partisi Van İl Başkanlığı tarafından kentin sorunlarına ilişkin her hafta gerçekleştirilen basın toplantıları bu hafta da devam etti. Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, bu hafta Van Gölü’ndeki sıkıntıları gündeme alarak, Van Gölü’nün ciddi derecede tehdit altında olduğunu vurguladı.

Van Gölü çevresindeki yerleşim yerlerinin rahatsız edici kokulardan bir an evvel arındırılması gerektiğini de ifade eden İlhan, arıtma tesislerinin Van Gölü kıyısından uzağa taşınması gerektiğini dile getirdi.

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Van Gölü bölgemizde son yıllarda yaşanan kuraklık, göle akan kanalizasyonlar, derelerden, çaylardan gelen pislikler nedeniyle ciddi bir tehdit altında kısacası; Van Gölü ölüyor! Van Gölü, Van Büyükşehir Belediyesi ve göl çevresinde ki belediyelerce ciddi tedbirler alınmadığı için büyük bir tehdit altında. Göl çevresinde başta iskele ve kampüs çevresi olmakla birlikte Edremit’e kadar olan bölgede rahatsız edici bir koku söz konusu. Göl çevresinde sadece Van’da İskele hattında ileri biyolojik atık su arıtma tesisi bulunmakla birlikte bu tesiste tam kapasite çalışmamakta filtreleme konusunda da eksiklikler söz konusudur. Van merkez dışında sadece Tatvan ilçesinde Evsel nitelikli aktif çamurlu atık su arıtma tesisi var bu tesisinde çalıştırılmadığı yönünde duyumlar alıyoruz. Diğer ilçelerde ne yazık ki hiçbir arıtma tesisi bulunmamaktadır. Van Gölü çevresinde yaşanan kokulardan dolayı özellikle evleri iskele ve çevresinde olan birçok vatandaşımız mağdur olmaktadır. Van Gölü göz göre göre kirletilmektedir, gölde yaşayan Van balığı başta olmak üzere diğer tüm canlılar da tehdit altındadır. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak Dünyanın sayılı doğa harikalarından biri olan Van Gölünü korumak için; Van Gölü’ne hiçbir atık bırakılmamalıdır. Arıtma tesisleri Van Gölü kıyısından uzağa taşınmalıdır. Van Gölü Koruma Kanunu acilen çıkarılmalıdır. Van Gölünün temizliği için ve mevcut tehdit unsurlarından kurtarılması için dünyanın en iyi uzmanlarıyla çalışılmalıdır. Gölü besleyen derelerde çöplerin önüne geçen setler yapılmalıdır”

Başkale’de voleybol turnuvası sona erdi Başkale’de voleybol turnuvası sona erdi

65dakika.com: Emre An