İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, sokaklarda başıboş gezen ve beslenme imkanı olmayan sokak hayvanlarını yerleşim alanı dışına sıcak yuvalarda hem düzenli bir şekilde beslenmelerini sağlıyor hem de insanlara zarar gelmesini önlüyor.

Belediyeye bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri otel, lokanta, fırın restoran ve resmi kurum yemekhanelerinden her gün düzenli olarak topladığı yemek artıklarının israf olmasını önleyerek, sokak hayvanlarının beslenmesinde kullanıyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı  araçlarla her gün yüzlerce noktadan toplanan 1600 kg civarında atık yemeği ve bayat ekmeği,  yüzlerce sokak hayvanı için beslenme kaynağı olarak kullanıyor.

Yerleşim alanı dışına kurulan ve her gün düzenli bir şekilde beslenme imkanı olan sokak hayvanlarının bakım etkinliğine ilçede bulunan gönüllü hayvan hakları dernekleri ve resmi kamu kuruluşunda görevli personeller de destek sağlıyor.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. İhsan Emre Aydın;  "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda can dostlarımıza sıcak yuvalar oluşturmanın gayreti içindeyiz. Bu bağlamda ilçe sınırlarımız içinde bulunan kırsal alanlarda sahipsiz sokak hayvanlarımız için ilk etapta 100 adet barınak yaptık.  Sokak hayvanlarımız zorlu iklim şartlarında sıcak bir yuvaya kavuşarak daha sağlıklı yaşam alanlarına sahip oldu. İlerleyen zamanlarda bu sayı daha da artacak. Ayrıca Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerimizle birlikte, bir çok işletmeden topladığımız yemek artıklarını sokak hayvanlarını besleme faaliyetinde kullanıyoruz. Bu şekilde ilçe sınırlarımız içinde 500 ayrı noktaya beslenme noktaları kurduk. Zorlu kış şartlarında yerleşim alanları dışında bulunan Erçek Gölü, Sıhke Gölü ve Erek Dağı eteklerinde bulunan uzak noktalara da  ekiplerimiz tarafından düzenli olarak mama, su, atık yemek ve bayat ekmek bırakılarak can dostlarımızın yanında oluyoruz.” dedi.

Mart ayı yine şaşırtmadı Mart ayı yine şaşırtmadı

Haber Merkezi