TFF 2. LİG KIRMIZI GRUP’TA VANSPOR FK İLE KOCAELİSPOR MAÇINI İZLEYEN TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU (TFF) MİLLİ TAKIMLAR SORUMLUSU HAMİT ALTINTOP, “VANSPOR TARAFTARININ TAKDİR EDİLMESİ GEREKİR” DEDİ.

Van’da Anadolu’nun eski geleneklerinden olan ‘tekne orucu’ tutan çocuklar, öğle saatinde düzenlenen özel iftar programıyla orucunu açtı.

Anadolu’nun eski geleneklerinden sayılan ve bütün gün oruç tutamayan çocukların, günün sadece bir bölümünü oruçlu geçirmesi ‘tekne orucu’ olarak biliniyor. Bu çerçevede İHH İnsani Yardım Vakfı Van Şubesi tarafından oruç tutma yaşına gelmeyen çocuklara orucu sevdirmek amacıyla özel bir iftar programı düzenlendi. Öğle saatinde bir araya gelen minikler, kurulan iftar sofrasına oturdu. Minikler daha sonra ezanın okunması ve duanın edilmesiyle birlikte iftar yaptı.

AK Parti Van milletvekilleri mazbatalarını aldı AK Parti Van milletvekilleri mazbatalarını aldı

Konuya ilişkin konuşan İl Koordinatörü Esra Karabaş, tekne orucu etkinliğinin bu yıl 7’ncisini düzenlediklerini belirtti. Ramazan ayında sahura kalkan çocukların yarım gün oruç tutmasına tekne orucu denildiğini ifade eden Karabaş, “Tekne orucuyla çocuklara Ramazan duygusu aşılanıyor. Bizler de çocuklara Ramazan ayında iftar coşkusunu yaşatma adına bu etkinliği düzenledik. Misafirlerimiz namaz kıldıktan sonra oruçlarını açıyorlar. İftar sonrası etkinliğimiz oyunlarla devam ediyor” dedi.

Tekne orucunu tutan çocuklar ise kalabalık bir sofrada arkadaşlarıyla birlikte iftar yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.