Yıllardır Van ve bölgeye hitap eden Urartu Göz, akıllı (trifokal) lens hizmetiyle vatandaşlara gözlüksüz bir hayat sunuyor.

Yıllardır Van ve bölgeye hitap eden Urartu Göz, akıllı (trifokal) lens hizmetiyle vatandaşlara gözlüksüz bir hayat sunuyor.

Milletvekili Arvas’tan yeni sağlık yatırımları müjdesi Milletvekili Arvas’tan yeni sağlık yatırımları müjdesi

Yıllardır Van ve bölgede katarakt ameliyatlarında akıllı lens uygulamasını başlatan Urartu Göz, bölge halkına hizmetin en iyisini sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. İnsanların hayatlarının her döneminde gözlüğe ya da lense ihtiyaç duymadan günlük yaşantılarını sürdürmek istediğini ifade eden Urartu Göz kurucularından Operatör Dr. Baran Bari İlhan, "Bazı insanların göz çizdirme ameliyatı olarak belirtilen excimer lazerle çözüm üretilme durumları olabiliyorken, bazılarının ise göz kalınlıkları bu işe uymadığından onlara özel ‘fakik’ dediğimiz mercekler kullanılabiliyor. 50’sine, 60’ına, 70’ine gelmiş ve katarağı gelişmiş kişilerde, uygun gözlerde akıllı mercekler olarak 3 odaklı dediğimiz yakın, orta, uzak mesafeyi gösteren akıllı mercekler kullanıyoruz” dedi.

Gözün içindeki merceğin işlevini yitirmeye başlamasından dolayı yerine yeni bir mercek takıldığını belirten İlhan, bu mercek ile insanların yakını, uzağı ve orta mesafeyi görebildiğini söyledi. Akıllı mercekler ile insanların ikinci bir bahar yaşama şansı bulabildiğine vurgu yapan İlhan, “Gözü excimer lazere, yani göz çizdirme ameliyatına uygun olmayan gençlerde merceğin ön kısmına bir mercek ilave edilerek rahat görmelerini sağlıyoruz. Fakat bu her göze uygun değildir. Uygun gözlere yapılması kaydıyla biz de kliniğimizde bu uygulamaları başarıyla uygulamaktayız. Hem 3 odaklı akıllı mercek olarak bilinen trifokal mercekleri kullanmaktayız hem de merceğini almadan fakik-iol dediğimiz mercekleri kullanarak bu konuda her yaş döneminde insanlara gözlüksüz bir hayat sunmanın yolunu açabiliyoruz. Yani gözü uygun olanlara göz çizdirme ameliyatıyla, gözü lazere uymayanlara ise fakik-iol dediğimiz merceklerle gözlüksüz bir hayat sunuyoruz” ifadelerini kullandı.